Čaj z klasického čajovníku se pije v Evropě od 17. století a stal se kulturním fenoménem. Obecně se čaj pochází z číny a jeho historie sahá více než 1 200 let do minulosti. Po dlouhá období to byl výjmečný nápo – nápoj císařů.
Klasický černý čaj, v číně nazývaný jako červený čaj – puerhem. Výroba černého čaje se skládá ze sklizně, kde se lístky nejprve nechají zvadnout a poté nastává ta nejdůležitější fáze a to pomocí kontrolované teploty a vlhkosti oxidovat – tato fáze má velký vliv na kvalitu následného čaje – hned poté se lístky usuší, tak aby nedocházelo k další oxidaci, pak už stačí pouze roztřídit lístky podle velikosti a dalších kritérií a stačí si čaj jen zalít horkou vodou. Černý čaj obsahuje ze všech časů nejvíce kofeinu, obsahuje také mnoho antioxidantů, celkově pomáhá imunitnímu systému, pročišťuje organizmus, snižuje krevní tlak a cholesterol, podporuje trávení spolu s úpravou stolice, je vhodný proti průjmům a samozřejmě dodává energii. Mezi klasické černé čaje patří například: Ceylon, Turkey BOP, Pu-erh, India Assam. Všechny tyto čaje a ještě další samozřejmě najdete v našich čajovnách.
Zelený čaj neboli „pravý“ čaj je ze stejné rostliny jako čaj černý, odlišné je zpracování a následná příprava to ovlivňuje chuť i jeho účinky. Rozdíl ve zpracování je především délka oxidace, která je naprosto minimální. Tyto čaje jsou populární zejména v Číně nebo Japonsku, nicméně u nás se jeho popularita stále rozšiřuje. Zelený čaj se připravuje malinko jinak než ten černý, například se nezalévá horkou vodou, ale vodou které sice prošla varem, ale zchladla na 60 až 80 °C, což má za následek vylouhování třísloviny a dalších látek. Ty nejkvalitnější zelené čaje se dokonce dají zalévat vícekrát. Zelený čaj má podobně jako čaj černý spousty zdravotních přínosů, nicméně některá jsou vědecky nepodložené. Obecně se zelené čaje používají pro prevenci rakoviny, snížení cholesterolu, hubnutí, lečí chuť k jídlu, podporuje močení nebo neutralizuje v těle šíření volných radikálů. Klasické zelené čaje, které můžete ochutnat v našich čajovnách jsou například China Cungpowder, China Lu Xue Ya nebo Japan Sencha
Bílý čaj byl dříve ten nejvzácnější a pili ho například čínští císaři, je to totiž ten nejjemnější čaj, u nás není jeho pití tak rozšířené oproti jiným druhům čaje, ale i naši zákazníci mu pomalu přicházejí na chuť. Svou jemnost získává díky výrobě, kdy se sklízejí ještě nerozvinuté čajové lístky, tyto jsou velice jemné a křehké, takže se dají sbírat jen v krátkém období. Tyto lístky mají malé hebké bílé chloupky a právě po těch má čaj své jméno. Hlavní rozdíl ve výrobě oproti zelenému a černému čaji je minimální zpracování, bílý čaj totiž prochází jen zvadnutím a sušením na slunci. Mezi známé čaje patří například China Pai Mu Tan king nebo China Fujian White Monkey, tyto a další samozřejmě najdete v našich čajovnách.